Erik Satie (pilnas vardas Eric Alfred Leslie Satie) – 1866 metais Prancūzijoje gimęs kompozitorius ir pianistas, vienas iš XX amžiaus pirmojo ketvirčio Europos muzikos reformatorių.
Erik’as Satie sukūrė musique d'ameublement, kuriai būdingas vienos ar kelių muzikinių frazių neribotas pasikartojimas. Jos nereikia klausytis, o dažniausiai ji skamba parduotuvėse ir parodose. Erik’o Satie vardas susijęs su įvairiais skandalais. Jis mėgo stebinti savo klausytojus netikėtais paradoksais bei ironiškai ir groteskiškais kūrinių pavadinimais.
1879 metais Erik’as Satie įstojo į Paryžiaus konservatoriją, tačiau po daugiau nei dviejų metų studijų buvo iš jos pašalintas. 1885 metais jis vėl įstojo į konservatoriją, tačiau ir vėl jos nebaigė.
1888 metais jis parašė kūrinį fortepijonui „Trois gymnopedies“. 1892 metais Satie sukūrė savo kompozicijos sistemą – kiekvienai pjesei jis sukurdavo kelis trumpus pasažus (ne daugiau 5-6), o vėliau juos tarpusavyje sujungdavo.
1899 metais Erik’as Satie pradėjo dirbti pianistu kabarete „Juodasis katinas“. Tai buvo vienintelis jo pajamų šaltinis. „Kada dirbi pianistu arba akompaniatoriumi kabarete, dauguma kažkodėl laiko savo pareiga pavaišinti pianistą stikline viskio, tačiau niekas nenori pavaišinti tavęs bent jau sumuštiniu“, - sakė Satie.
Iki 50-ies metų Erik’as Satie buvo beveik nežinomas plačiajai auditorijai. Jo kūrybą padėjo išpopuliarinti Maurice’as Ravel’is, kuris 1911 metais surengė Satie koncertų ciklą ir supažindino jį su leidėjais.
Satie pelnė šlovę po jo baleto „Paradas“ premjeros 1917 metų gegužės 18-ąją. Baletui dekoracijas ruošė Jean’as Cocteau ir Pablo Picasso. Premjera sukėlė audringą reakciją bei piktus kritikos išpuolius, o balėto autorius už „viešą įžeidimą ir šmeižtą“ aštuonias paras praleido kalėjime. „Parado“ muzika buvo paprasta, aiški, kupina džiazo ritmų ir smuklių dainų, tačiau originali ir temperamentinga. Satie naudojo neįprastus garsus: rašomosios mašinėlės bildesį ir automobilio signalus.
Paskutiniuosius savo gyvenimo metus Satie praleido Arkelio (Arcueil) miestelyje, kartais nuvykdamas į Paryžių pristatyti savo naujų kūrinių. 1925 metų birželio 1 dieną Erik’as Satie mirė.
Erik’o Satie mirtis liko beveik nepastebėta, ir tik 1950-aisiais jo kūryba vėl buvo prisiminta.