Iggy Pop (tikrasis vardas – James Newell Osterberg, Jr.) – 1947 metų balandžio 21-ąją gimęs amerikiečių vokalistas, vadinamas pankroko ir grunge krikštatėviu. 2009 metais autoritetingas britų žurnalas „Classic Rock“ suteikė jam „Gyvosios legendos“ vardą, o 2010 metų kovo 15 dieną jo grupė The Stooges pateko į Rokenrolo šlovės muziejų.
1960-ųjų pradžioje – 1970-ųjų pabaigoje Iggy Pop dainavo grupėje The Stooges, kuri turėjo didelę įtaką užgimstančiam hardrokui ir pankrokui.
The Stooges koncertų metu, Iggy Pop tradiciškai scenojo pasirodydavo apnuogintu liemeniu, dažnai save žalodavo, įžeidinėdavo klausytojus, nusirenginėjo ir šokinėjo nuo scenos į minią (jis pirmas panaudojo „stage dive“). The Stooges buvo septynis kartus nesekmingai nominuoti į Rokenrolo šlovės muziejų, 2010 metų kovo 15 dieną Niujorke įvykusioje apdovanojimų ceremonijoje grupė pateko į jį.
Iggy Pop populiarumas nuolatos kito. Žymiausiomis jo dainomis yra „The Passenger“, „Lust for Life“, „I’m Bored“, „Real Wild Child (Wild One)“, „Candy“ (su Kate Pierson), „China Girl“, „Tonight“ ir kt. Pravardę „Iggy“ muzikantui davė grupės Prime Movers nariai dėl to, kad ankščiau Osterberg’as grojo grupėje The Iguanas.
Vaikystė
Iggy Pop gimė Maskegono mieste (Mičigano valstija, JAV) Louelos Christensen ir James’o Newell’o Osterberg’o vyriasniojo šeimoje. Jį įvaikino švedų-amerikiečių šeima, todėl jo šeimos pavardė yra švediška (Österberg). Tėvas dirbo anglų kalbos mokytoju ir vidurinės mokyklos beisbolo komandos treneriu Dirborno mieste. Iggy Pop užaugo treilerių parke Ypsilanti. Muzikantas teigia, kad nuo vaikystės jį žavėjo monotoniški tėvo barzdaskutės ir vietinės gamyklos garsai.
1960-1967 metai
James’o Newell’o Osterberg’o jaunesnysis savo muzikinę karjerą pradėjo kaip būgnininkas įvairiose vidurinės mokyklos grupėse En Arboro mieste. Vienas iš kolektyvų gavo pavadinimą The Iguanas, dėl kurio Osterberg’as gavo pravardę Iggy. Norėdamas daugiau sužinoti apie bliuzą, jis paliko Mičigano universitetą ir išvyko į Čikagą. Čikagoje jis grojo būgnais bliuzo klubuose. Įkvėptas Čikagos bliuzo, o taip pat tokių grupių kaip The Sonics ir MC5, Iggy suformavo grupę Psychedelic Stooges. Ją sudarė vokalistas Iggy Pop, gitaristas Ron’as Asheton’as, jo brolis būgnininkas Scott’as Asheton’as ir bosistas Dave’as Alexander’is.
The Stooges (1968-1975)
Iggy Pop savito stiliaus susiformavimas įvyko po to, kai jis apsilankė The Doors koncerte Mičigano universitete 1967 metais. Jis byvo apstulbintas grupės lyderio Jim’o Morrison’o elgesio scenoje. Vėliau Iggy pirmasis atliko šuolį nuo scenos (angl. stage diving) į žiūrovų minią Detroite. Scenoje Iggy Pop buvo tarsi apsėstas: jis pasirodydavo apnuogintu liemeniu ir atsegtu kelnių užtrauktuku, siautėdavo, žalodavo save, dėl ko į koncerto pabaigą dažnai buvo išsitepęs savo krauju.
1968 metais, praėjus metams po grupės debiuto, Psychedelic Stooges sutrumpino pavadinimą iki The Stooges ir pasirašė kontraktą su „Elektra Records“, kuri taip pat leido The Doors albumus. Pirmuosius du albumus „The Stooges“ ir „Fun House“ prodiusavo John’as Cale’as. Juose Iggy buvo įrašytais kaip „Iggy Stooges“, o tai jam labai nepatiko. Albumai neturėjo pasisekimo. Dėl didėjančios grupės narių priklausomybės narkotikams The Stooges iširo.
1971 metais Iggy Pop ir David’as Bowie susipažino Niujorko naktiniame klube „Max’s Kansas City“. Draugystė su Bowie davė naują postūmį Iggy Pop kūrybai, kai 1973 metais Bowie nusprendė Anglijoje prodiusuoti Iggy albumą. Į gitaristo vietą buvo pakviestas James’as Williamson’as. Kadangi nei Iggy, nei Bowie nebuvo visiškai patenkinti muzikantais Anglijoje, jie nusprendė vėl suburti The Stooges. Tačiau visiško atsikūrimo neįvyko, nes dėl Dave’o Alexander’io užsitęsusio girtuokliavimo jis negalėjo dalyvauti įrašuose. 1975 metais jis mirė. Ron’as Asheton’as nenoriai užleido gitarą Williamson’ui, o pats paėmė į rankas bosinę gitarą. Taip gimė albumas „Raw Power“. Po jo išleidimo grupę papildė klavišininkas Scott’as Thurston’as. Paskutinis „The Stooges“ pasirodymas pasibaigė grupės narių ir baikerių muštynėmis. Šis pasirodymas išleistas koncertiniame albume „Metallic K.O“. Iggy Pop priklausomybė narkotikams išliko. Piktnaudžiavimas jais sustabdė jo karjerą keliems metams.
1976-1981 metai
Po antrojo The Stooges iširimo Iggy Pop padarė kelis įrašus su James’u Williamson’u, tačiau jie nebuvo išleisti iki 1977 metų. Vienas iš jų buvo albumas „Kill City“. Iggy Pop nebegalėjo kontroliuoti potraukio narkotikams. Norėdamas nugalėti priklausomybę heroinui, jis savo noru atsigulė į psichiatrinę kliniką. Tuo metu David’as Bowie buvo vienu iš nedaugelio žmonių palaikiusių Iggy. 1976 metais Bowie paėmė draugą į savo koncertinį turą „Station to Station“. Tai buvo pirmoji Iggy Pop profesionalaus koncertinio turo patirtis. Jis buvo priblokštas Bowie darbo profesionalumo.
Bowie ir Iggy Pop persikėlė į Vakarų Berlyną, kad atsikratytų priklausomybės narkotikams. 1977 metais Iggy Pop pasirąšė kontraktą su „RCA Records“. Bowie padėjo jam parašyti tekstus ir prodiusavo žymiausius solinius Iggy Pop albumus: „Lust for Life“ ir „The Idiot“. Kartu buvo parašytos tokios dainos, kaip: „China Girl“, „Tonight“ ir „Sister Midnight“. Jos visos buvo panaudotos Bowie albumuose. Bowie taip pat grojo klavišiniais kai kurių Iggy Pop koncertų metu, o Iggy atliko pritariamojo vokalo partijas Bowie albume „Low“.
Iggy Pop nepasitenkinimas „RCA Records“ vis didėjo. Vėliau jis prisipažino, kad išleido „TV Eye“, norėdamas greičiau užbaigti kontraktą 3 albumų leidybai šioje kompanijoje. Jis pasirašė sutartį su „Arista Records“, kuri 1979 metais išleido albumą „New Values“. Albumas turėjo tapti kažkuo panašiu į The Stooges atsikūrimą su James’u Williamson’u prodiuserio vaidmenyje. „New Values“ neturėjo didelio pasisekimo, nors iš gerbėjų jis gavo aukštus įvertinimus. Žymiausiomis dainomis albume yra „I’m Bored“ ir „Five Foot One“. Tačiau gana didelės sėkmės „New Values“ susilaukė Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.
Įrašinėdami „Soldier“ albumą (1980), Iggy Pop ir Williamson’as susipyko, todėl pastarasis buvo išprašytas iš grupės. „Soldier“ ir „Party“ (1981) albumai nebuvo komerciškai sėkmingi, todėl Iggy Pop buvo išmestas iš „Arista Records“. Jo priklausomybė narkotikams tai stiprėjo, tai silpnėjo, tačiau išliko.
1980-ieji
1980 metais Iggy Pop išleido savo autobiografiją „I Need More“. Knygoje buvo rinktinės juodai baltos nuotraukos ir Andy Warhol’o pratarmė.
1982 metais „Animal Records“ išleido albumą „Zombie Birdhouse“. Kaip ir ankstesni muzikanto darbai, jis nesusilaukė komercinės sėkmės. 1983 metais Iggy Pop nusišypsojo sėkmė, kai David’as Bowie įrašė „China Girl“ dainos savo versiją. Ji pateko į Bowie albumą „Let's Dance“. 1984 metų Bowie albume „Tonight“ buvo dar dvi jų kartu sukurtos dainos: „Tonight“ ir „Neighborhood Threat“. Kadangi Iggy buvo šių dainų bendraautorius, jam atiteko nemenki honorarai. Tai palengvino muzikanto finansinę padėtį ir leido jam padaryti 3 metų pertrauką, kurios metu jis įveikė priklausomybę heroinui, mokėsi vaidybos ir susituokė.
1985 metais Iggy Pop su Steve’u Jones’u, ankščiau grojusiu Sex Pistols, įrašė kelis demo įrašus. Jie padarė įspūdį David’ui Bowie, todėl jis pasiūlė prodiusioti naują albumą. 1986 metais buvo įrašytas alumas „Blah Blah, Blah“. Jame buvo daina „Real Wild Child (Wild One)“ – 1959 metais Johnny O’Keefe’o įrašytos dainos „Wild One“ koveris. Albumas tapo sėkmingiausiu Iggy darbu JAV topuose nuo „The Idiot“ laikų. „Blah Blah, Blah“ užėmė 75 vietą „Billboard“ tope.
1988 metais pasirodė labumas „Instinct“. Tai buvo grįžimas prie sunkaus skambesio. Tačiau įrašų kompanija tikėjosi ne to ir bendradarbiavimas buvo nutrauktas.
1990-ieji
1990 metais Iggy Pop kartu su Guns N' Roses muzikantais Slash’u ir Duff’u McKagan’u įrašė albumą „Brick by Brick“. Įrašuose taip pat dalyvavo The B-52's vokalistė Kate Pierson ir kiti.
Tai buvo pirmas Iggy Pop albumas, JAV tapęs auksiniu (parduota daugiau nei 500 tūkstančių kopijų). Be to, daina „Candy“ tapo pirmuoju muzikanto kūriniu, patekusiu į Top 40.
1991 metais, vadovaujant legendiniam režisieriui Tim’ui Pope’ui, buvo nufilmuotas iš išleistas Iggy Pop pasirodymas Paryžiuje „Kiss My Blood“. Šis įrašas susilaukė prieštaringų vertinimų. Kai kuriuose dainose Iggy Pop pasirodo prieš publiką apnuogintu falu. Tačiau šis įrašas laikomas bene geriausiu Iggy Pop koncertiniu video.
1993 metais Iggy Pop išleido albumą „American Caesar“ su hitais „Wild America“ ir „Beside You“.
1995-aisiais Iggy Pop populiarumas vėl padidėjo, kai jo daina „Lust for Life“ nuskambėjo filme „Trainspotting“. Tais pačiai metai Iggy išleido albumą „Naughty Little Doggie“.
1999 metais pasirodė koncertinis albumas „Avenue B“, tų pačių metų gruodį įrašytas Briuselyje.
2000-aisiais išleistas pirmasis paties Iggy Pop prodiusuotas albumas „Beat 'Em Up“. Jo įrašuose dalyvavo grupė „The Trolls“.
The Stooges atsikūrimas
2003-aisiais pasirodžiusiame albume „Skull Ring“ Iggy Pop bendradarbiavo su grupėmis Sum 41, Green Day, Peaches ir The Trolls, o taip pat pirmą kartą nuo 1974 metų atsikūrusia The Stooges. Nuo to laiko The Stooges pradėjo koncertuoti.
2004 metais Iggy Pop atidarė Madonnos turą „Madonna’s Reinvention World Tour“ Dubline.
2007-aisiais po 34 metų pertraukos Iggy Pop & The Stooges išleido albumą „The Weirdness“.
2009 metais pasirodė penkioliktasis Iggy Pop albumas „Préliminaires“, įkvėptas Michel’io Houellebecq’o romano „La Possibilité d’une île“. Iggy „Préliminaires“ vadina „tylesniu albumu su džiazo potekste“.
2009 metų lapkritį žurnalas „Classic Rock“ pripažino Iggy Pop „Gyvąja legenda“. 2010 metų kovo 15 dieną The Stooges pateko į Rokenrolo šlovės muziejų.